Dam İzolasyonu

Dam izolasyonu, teras gibi düz alanlar yaşam alanlarının ısı ve su baskınlarından korunmasını sağlayan, hava şartlarından doğrudan etkilenen, daha çok bakım gerektiren bir dış cephe izolasyonu türüdür.

Damlar kapalı çatılara kıyasla daha korunaksız ve açık alan oldukları için soğuk ve sıcak hava koşullarından doğrudan etkilenir. Bu nedenle dam izolasyonunun yapılması çok önemlidir. Dam izolasyonu sadece ev damlarında değil aynı zamanda kümes, ahır gibi besiciliğin yaygın olduğu alanlarda da uygulanmaktadır.

Damlarda oluşan ısı kaybı ve su baskınlarını engellemek için dam izolasyonu yapılması önemlidir. İzolasyon yöntemlerin içerisinde en etkili ve en tasarruflu olanı ise sprey poliüretan köpük dam izolasyonudur.

Dam izolasyonunun uygulama aşamaları şu şekildedir:

  • Poliüretan sprey köpük dam izolasyonu işlemi öncesi alan toz, kireç, boya gibi kalıntılardan temizlenir.
  • Dam izolasyon köpüğü yüksek basınçlı makine sistemiyle püskürtülerek dam yüzeyine uygulanır.
  • Birkaç saniye içerisinde hacminin 30-40 katı kadar genleşerek tüm yüzeyi tamamen kaplar.
  • Uygulama sonrası hızlı kuruduğu için üzerinde rahatlıkla gezilebilir. İsteğe bağlı olarak mermer uygulaması yapılabilir yada boyanabilir.

Diğer izolasyon tekniklerine göre fiyat olarak daha uygun olan poliüretan sprey köpük dam izolasyonu, metrekare ve kilograma göre fiyatlandırılır. Dam izolasyonunda yüzey düz olduğu için metrekare cinsinden fiyatlandırma yapmak en sağlıklı olanıdır.

WhatsApp WhatsApp