Eğimli Çatıların İzolasyonu

Isınan havanın soğuk havadan çok daha hafif olduğu ve sürekli olarak yukarı doğru yükseldiği ve çatının kaderi olduğu bilinmektedir, evin çatısı tüm ısı sızıntılarının %25'ini oluşturur, çünkü yalıtımsız çatı savunmasız olarak kabul edilir.

Eğimli ve Düz Çatıların İzolasyonu

Isınan havanın soğuk havadan çok daha hafif olduğu ve soğuk havanın yüksekte yani büyük bölümü çatılarda olduğu bilinmektedir. Evin çatısı tüm ısı sızıntılarının %25'ini oluşturur, çünkü yalıtımsız çatı savunmasız olarak kabul edilir. Evin yapısal kısmında çatıdan ısı kaybını durdurabilecek düzgün bir yalıtım yoksa, odadaki ısı kaçacaktır. Çatının içeride veya dışarıda uygun şekilde yapılmış izolasyonu hemen kendini hissettirecektir. Sıcak havanın çıkışını önemli ölçüde azaltacak ve evin içinde rahat bir mikro iklim oluşturacaktır.

Yaz aylarında böyle bir çatının daha az karlı çalışması yok. Kullanılan çatı kaplama malzemelerinin türü ne olursa olsun, ısı onları ve sabitlendikleri tabanı ısıtır. Isı yalıtımına dikkat etmezseniz, çatının altındaki boşluk ister çatı katı olsun ister başka bir şey, bir buhar odası veya fırını andıracaktır. Isı yalıtımı doğru yapılırsa ısı dışarıdan yansıyacaktır, bu da klimanın daha az maliyetli olacağı anlamına gelir.

Çatı yapılarının çeşitleri

Modern özel ve ticari konutlarda çeşitli teknolojiler kullanılmaktadır. Isınmada hangi zorluklarla karşılaşılabileceğini anlamak için, temel çatı tiplerini tasarım özellikleri açısından ele alacağız.

Düz Çatılar

Bu tip çatı, daha önce yüksek katlı apartmanların yapımında yaygın olarak kullanılıyordu. Tek artısı- verimlilik. Günümüzde bu teknoloji artık kullanılmamaktadır. Bunun nedenleri:

Eğimli bir çatının varlığı, çatı katlarını düzenlemenizi sağlar.
Eğimli çatılar daha verimlidir
Yağmurdan sonra düz çatılar da suyun daha uzun süre kalacağı açıktır, bu da tabandaki aşındırıcı etkisinin daha güçlü olacağı anlamına gelir.
Ancak, bu tür çatılar hala bulunmaktadır ve onları yalıtmak ilk bakışta göründüğü kadar kolay değildir. Her şey, belirli tasarım özelliklerine ve geniş bir çatı katının mevcudiyetine bağlıdır.

Tek eğimli, iki eğimli

"Eğim" kelimesi, bir eğimin varlığını ima eder. Eğimlerin sayısı temel bir öneme sahip değildir. Böyle bir çatı inşa etmek için, bir çerçeve olan bir kiriş-alt çatı sistemi düzenlenmiştir. Çoğu zaman ahşaptan yapılır. Bazen çelikten yapılır.

Dört Eğimli

Çekicidirler, ancak köşelerin sayısı arttıkça ve çatının şekli daha karmaşık hale gelir ve yalıtım ustalarının önüne daha da zor görevler koyarlar.

Bu tarz yapılar genellikle inşaat firmaları tarafından teknolojisinin maliyetinden dolayı zayıf veya hiç yalıtılmazlar. 

Neden poliüretan köpüğü seçmelisiniz?

Taşıyıcı kirişler hatırı sayılır bir yük taşır ve kütledeki artış deformasyona ve hatta tahribata neden olabilir. Bu nedenle çok hafif malzemeler seçmek gerekir. Bu bağlamda poliüretan köpük, diğer yalıtım türlerine göre önemli bir avantaja sahiptir.

Hizmet ömrü 30 yılı aşan poliüretan köpüğün kesintisiz püskürtülmesiyle her türlü çatının yalıtımı, evin yapı elemanlarının ısı yalıtımı alanında oldukça verimli ve enerji tasarrufu sağlayan bir yöntemdir, bizim durumumuzda evin çatısı.

Püskürtülen poliüretan köpük tabakası oldukça etkili bir bariyer oluşturur, sıcak havanın sızmasını önler, mükemmel buhar bariyeri sağlar ve gerekirse su yalıtım işlevini yerine getirir. Geniş bir aralıkta değişen poliüretan köpüğün yoğunluğuna bağlı olarak, önemli yüklere dayanabilen dış katmanda çatı izolasyonu yapabilirsiniz. Yani üzerinde özgürce hareket edebilirsiniz.

 Poliüretan köpük yalıtımının kullanılmasıyla, ısı kaybında önemli bir azalma elde etmek ve bu nedenle evin çatısını hem içeriden hem de dışarıdan yalıtarak çeşitli ısıtma ve ısıtma cihazlarının gücünü azaltmak mümkün hale geldi. 

Çatı yalıtımı, poliüretan köpük çatıların tartışmasız avantajları:

  • Tasarımına bakılmaksızın her türlü çatının dışarıdan veya içeriden ısıtılması;
  • Yalıtımın yanı sıra poliüretan köpük, su yalıtımı, buhar ve ses yalıtımı işlevlerini yerine getirir.
  • PPU'nun düşük bir termal iletkenlik katsayısına sahip olması nedeniyle önemsiz yalıtım kalınlığı
  • Çatıların geometrik olarak karmaşık bölümlerinin ısı yalıtımı
  • Kentsel projeler için önemli bir gösterge dayanıklılıktır. Poliüretan köpük yalıtımının ömrü en az 30 yıl sürecektir.
  • Bu arada, poliüretan köpük sadece çatıyı ve tavan arasını nemden korumakla kalmaz, aynı zamanda yapının kendisini de güçlendirir. Bu malzemenin kimyasal bileşimi insanlara zararsızdır, ancak her türlü mantar ve küf için elverişsiz bir ortamdır.
  • Son olarak, poliüretan köpük püskürtmenin bir diğer önemli özelliği de çalışma hızı ve kolaylığıdır: madde yüksek yapışma özelliğine sahiptir ve işlenmiş yüzeyin neredeyse hiç ek hazırlanmasını gerektirmez. Köpük hızla uygulanır, boyutu artar, soğuk ve nemin nüfuz etme olasılığını bırakmadan tüm çatlakları doldurur.
     
WhatsApp WhatsApp