Duvar İzolasyonu

Düzgün yapılmış duvar izolasyonu ev sakinlerinin sağlığı için rahatlık ve güvenlik sağlar.

Evin ortasını kışın sıcak, yazın serin tutmak kolay değil, pek çoğu enerji için çok para harcamak zorunda. Birçok kişi, ısıtma veya iklimlendirme için enerji maliyetlerini %40-60 oranında azaltabileceğinizin farkında olmayabilir! Isı kaybının yaklaşık %40'ı evin tüm yan alanlarının toplamının yaklaşık %60'ını oluşturan dış duvarlarında meydana gelir, bu nedenle uygun yalıtımları büyük tasarrufların ve büyük tasarrufların temeli olacaktır.

Düzgün yalıtılmış ev- sakinlerinin sağlığı için rahatlık ve güvenlik sağlar. Bu yapı çok daha uzun sürecek çünkü nem, mantar, küf ve diğer yıkıcı olaylar gibi olumsuz faktörlerden etkilenmeyecektir. Ancak, sonuna kadar gelmeye çalışacağımız evrensel çözüm en etkili olacak olsa da her duvar tipine yaklaşılması gerektiği açıktır. Başlamak için, ne tür duvarların bulunduğunu, yalıtım açısından özelliklerinin neler olduğunu düşünün.

Duvar çeşitleri ve özellikleri

İlk olarak, ana ısı kaybıyla ilişkili oldukları için dış duvarları düşünün.

Taş duvarlar

Çoğu zaman tuğla veya kireçtaşından yapılırlar. Taş ocağı bodrumu döşemek için kullanılır- aynı zamanda bir kireçtaşıdır,
ancak yoğunluğu çok yüksektir. Bu tür duvarlar aşağıdaki özelliklerle karakterize edilir:
Taş duvarlar soğuk olarak kabul edilir- aslında, taşın kendisi daha yüksek bir ısı emme katsayısına sahiptir, bu nedenle enerji kütlesi sadece duvarları ısıtmak için harcanır. Yaz aylarında, bu tür duvarlar daha uzun süre ısınır, ancak güneşte hala ısınırlarsa, çok uzun süre ısı yayarlar, bu da odada boğulmaya neden olur.

Beton duvarlar (monolitik)

Çoğu zaman endüstriyel inşaatta kullanılır. Günümüzde prefabrik apartmanlar pratik olarak hiçbir yerde inşa edilmiyor. Bunun nedeni, kışın ısınması ve yazın soğuması çok zor olmasıdır. Tüm dış duvarlar sıcaklık değişimlerine karşı çok hassastır. Ancak, aslında, yalıtımlarına yaklaşım, taş duvarların yalıtımına yaklaşımdan farklı değildir, çünkü bu malzemelerin özellikleri çok benzerdir.

Metal duvarlar

Duvarlar, yalnızca hangarların, depoların inşası için, daha az sıklıkla- üretim ve sergi kompleksleri, iç ticaret pazarları için profilli çelikten yapılmıştır. Günümüzde sözde sandviç paneller daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Özünde, dışta profilli bir çelik levha, bir PPU (poliüretan köpük) tabakası ve bir lamine sunta levha veya içeride başka bir malzemedir.

Ahşap duvarlar (kiriş)

Ahşap evler veya kütük kabinler bugün büyük talep görüyor. Bu, bugün özelliklerinde eşsiz olan çevre dostu bir malzemedir. Ahşap sıcak bir malzemedir, bu nedenle bu tür evlerin içinde optimal bir mikro iklimi korumak çok daha kolaydır. Ayrıca bu duvarlar nefes alır, bu da sera etkisinden doğal olarak kaçınmanızı sağlar.

Çerçeve duvarlar

Bugün tüm özel evlerin yaklaşık %40-50'si ve bazı düşük katlı binalar çerçeve teknolojisi kullanılarak inşa edilmektedir. Çerçeve duvarların içi boştur, bu da yalıtımları için dökme (talaş, turba) dahil olmak üzere çeşitli yalıtımları kullanmanıza izin verir. Duvarın temeli, proje tarafından sağlanan herhangi bir malzeme ile her iki tarafta kaplanmış ahşap veya metal bir çerçevedir. Bu tasarımın avantajları, yapım hızı ve malzemelerin mevcudiyetidir, ancak dezavantajları neredeyse sıfır ses yalıtımı ve minimum düzeyde ısı yalıtımıdır. Bu nedenle, yalıtım için bir malzeme seçerken, bu nüansları gözden kaçırmamak gerekir.

Olası duvar yalıtımı türleri

Hemen hemen her duvar iki şekilde yalıtılabilir:

  • Dış- dış yalıtım, sokaktan yalıtım uygulamasını içerir ve bu yaklaşımla duvarın dış çevre ile doğrudan teması kesildiğinden daha etkili kabul edilir.
  • Dahili- ısıtıcı odadan veya doğrudan duvara yerleştirilir (çerçeve yapımında duvar boşluğuna)

Dış duvar yalıtımı

Gerçekten de dış yalıtım ile duvar dış etkenlerden daha iyi korunur, bu nedenle dışarıdaki hava değişikliklerinin duvar üzerinde ve iç mekandaki mikro iklim üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Ancak bu durumda bir ısıtıcı üzerinde tüm elemanın darbesinin gerekli olduğunu anlamak önemlidir, bu nedenle bu basınca dayanmasına ve verimini kaybetmemesine dikkat etmek gerekir. Malzemenin mekanik etkilere karşı dayanıklı olması, proje tarafından sağlanmışsa, bir sıva tabakası uygulamak için iyi bir temel olması gerektiği açıktır.

İç duvar yalıtımı

Bu yalıtım türü, içeriden yalıtım uygulamasını içerir. Bir yandan, malzeme elemanların tüm darbelerini almayacağından daha iyidir, ancak diğer yandan daha da fazla gereksinime tabidir. Yanıcı olmamalı ve çevre dostu olmalıdır. Diğer tüm gereksinimler aynı kalır, çünkü her durumda, yalıtımdan sonra dekoratif bir kaplama olacaktır. Ancak, iç yalıtımın önemli bir dezavantajı, duvarın havanın tüm darbelerini alması, kışın neredeyse tamamen donması ve daha sonra çözülmesidir, bu da aşınma faktörlerine artan maruz kalma nedeniyle hızlandırılmış yıkıma yol açacaktır.

Bazen en iyi çözüm, duvarların içten ve dıştan kapsamlı bir şekilde yalıtılmasıdır. Bu sadece ısıtma veya iklimlendirmeden tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda en yük taşıyan yapıları da koruyarak tüm evin ömrünü uzatır.

WhatsApp WhatsApp